Start Zwiedzamy Bieszczady
Bieszczady
PDF Drukuj Email

Zapraszamy do zwiedzania Bieszczad

Tarnica

Bieszczady są jednym z piękniejszych zakątków naszego kraju. Jadąc drogą z Rzeszowa w kierunku na Sanok, Lesko i Ustrzyki lub na Komańczę, czy też jadąc dużą lub małą pętlą bieszczadzką można poznać piękno tego południowo-wschodniego regionu Polski. Solina i Myczkowce, Komańcza i Jeziorka Duszatyńskie, Połoniny: Wetlińska i Caryńska, Rawki, Tarnica, Halicz i inne piękne zakątki dają niepowtarzalną okazję do podziwiania tego regionu. Tereny te niegdyś bogate i gęsto zaludnione, stały się w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania turystów polskich i zagranicznych. Powodem tego jest niepowtarzalne piękno bieszczadzkiego krajobrazu, urozmaicona rzeźba terenu oraz bogata flora i fauna.

Unikalna przyroda Bieszczad jest chroniona przez narodowe i krajobrazowe parki. Na terenie Bieszczad znajduje się: Bieszczadzki Park Narodowy, który obejmuje najważniejsze i najpiękniejsze formy krajobrazu Karpat Wschodnich, Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy, chroniący piękne masywy górskie, doliny oraz przełomowe odcinki Wetlinki, Solinki, Osławy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu.

 Zdj 2 Zdj 3 Zdj 4

Szczególnie pięknie Bieszczady prezentują się wiosną. Natomiast jesienią lasy i połoniny błyszczą tysiącami kolorów.

Zdj Zdj Zdj

Bieszczady kuszą Jeziorem Solińskim z możliwością wspaniałej rekreacji na wodzie. Największą atrakcją jest oczywiście zapora, która pełni rolę deptaka. W sezonie letnim z przystani w Solinie i Polańczyku odpływają statki spacerowe. W sąsiedztwach przystani są liczne placówki handlowe gastronomiczne oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego. Zróżnicowane ukształtowanie linii brzegowej Jeziora Solińskiego przysparza żeglującym wiele niezapomnianych wrażeń.

zdj zdj zdj

Charakterystyczne dla urody Bieszczad są rozległe, porośnięte wysoką trawą hale górskie zwane połoninami. Największe z nich to: Połonina Wetlińska (1253 m n.p.m.) i Połonina Caryńska (1297 m n.p.m.).

Połoniny kuszą możliwością długich wędrówek i pięknych widoków. Na Tarnicy, najwyższym szczycie polskich Bieszczad, znajduje się duży krzyż umieszczony przez młodzież w noc poprzedzającą przyjazd Ojca Świętego do Polski w 1987 roku. Tutaj co roku w Wielki Piątek jest odprawiana Droga Krzyżowa.

zdj zdj zdj

Także rzeka San z licznymi dopływami jest bardzo atrakcyjnym miejscem do odpoczynku.