Start Zwiedzamy Myczkowce
Myczkowce
PDF Drukuj Email

Miejscowość Myczkowce

 

 

 

 

Myczkowce są jedną z najstarszych miejscowości w Bieszczadach powstałą jeszcze w czasach książąt ruskich, położoną w pętli Sanu w odległości 12 km od Leska. Nazwa pochodzi od imienia Myczko czyli Mikołaj. Bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu zostało wykorzystane do budowy zapory i elektrowni wodnej w 1923 r., a ukończonej dopiero w latach 60-tych. Nad Sanem około 1000 m poniżej zapory znajduje się pomnik przyrody w postaci ściany skalnej długości 600 m i wysokości 60 m. Ze szczytu tego urwiska - tarasu widokowego - roztacza się piękny widok na wijące się stare koryto Sanu - ulubione miejsce pieszych wędrówek, spacerów i kąpieli.

Nad zalewem w Myczkowcach usytuowane są ośrodki wypoczynkowe.

 

Zwierzyn

Myczkowce

skalki

Myczkowce

Myczkowce

Myczkowce

Myczkowce

Na zdjęciach widzimy kościół w Myczkowcach, zaporę wodną na rzece San, pomnik przyrody nieożywionej tzw. „Skałki Myczkowieckie” nad starym korytem Sanu. Na zdjęciach lotniczych piękna panorama doliny Sanu, w której leżą Myczkowce i Ośrodek Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Myczkowce

Teren jest bardzo malowniczy, zwłaszcza na wiosnę i jesienią. Płynący w pobliżu San oraz Jezioro Myczkowieckie tworzą niepowtarzalną atmosferę do podziwiania przyrody i do odpoczynku. Korzystający z wypoczynku zwiedzają okolicę i poznają atrakcyjne miejsca wymienione wyżej oraz kamieniołom na szczycie Kozińca ze ścieżką przyrodniczą z widokiem na partię połonin i Jezioro Solińskie.

Myczkowce są miejscowością letniskowo - turystyczną, ale także rolniczą. Mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim pracując na roli.