Start Aktualności Kolonia dzieci z Ukrainy
Kolonia dzieci z Ukrainy
PDF Drukuj Email

Ośrodek Caritas w Myczkowcach w dniach 9 – 22 czerwca 2017 roku gościł 120 dzieci z Ukrainy. Dzieci pochodzące z rodzin o polskich korzeniach przyjechały z Koziatynia, Czortkowa, Wołodarska, i Lwowa. Razem z dziećmi przyjechało 11 opiekunów. Kadrę na kolonii dopełniło 4 wolontariuszy z Polski.

Funkcję kierownika tradycyjnie pełniła pani Maria Miąso, a nad całością czuwał ks. Bogdan Janik – dyrektor OWR w Myczkowcach.

Kolonia była finansowana przez Kancelarię Senatu i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Dzieci codziennie uczestniczyły we Mszy św. ze specjalnie skierowaną do nich homilią. Program kolonii zapewniał pogłębianie znajomości języka polskiego, którego lekcje prowadziła mgr Agata Chmura. Koloniści poznawali kulturę i zwyczaje swoich przodków, integrowali się z polskimi dziećmi odwiedzającymi ośrodek Caritas. Dzieci brały udział w różnych konkursach: plastycznym, muzycznym i sportowych, prezentowały swoje talenty występując w strojach ludowych. Korzystali z atrakcji Ośrodka, zwiedzali Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej, mini Zoo, Centrum Promocji Obszarów Natura 2000.

Ukr

Pod opieką przewodników dzieci uczestniczyły w wyprawie na Połoninę Wetlińską, odbywały też piesze wycieczki szlakami wokół Ośrodka. W uroczystość Bożego Ciała dzieci odświętnie ubrane uczestniczyły w procesji wraz z mieszkańcami parafii Myczkowce.

20 czerwca br. w Rzeszowie – w stolicy diecezji – koloniści spotkali się z ks. bp. Edwardem Białogłowskim; który w kościele św. Krzyża celebrował w ich intencji Eucharystię. W homilii biskup pozdrowił uczestników, dziękując im za kultywowanie tradycji i piękne śpiewy. Wyraził także wdzięczność wychowawcom za ich społeczną pracę. Podczas liturgii dzieci śpiewały pieśni w języku polskim i ukraińskim.

Stało się tradycją, że po Mszy św. nasi goście zostali poczęstowani pizzą i lodami - przy posłudze członków SKC z I LO w Rzeszowie. Z dziećmi rozmawiali redaktorzy z Radia Via, Radia Rzeszów i Telewizji Rzeszów.

Na zakończenie turnusu podczas uroczystego podsumowania pobytu wszyscy uczestnicy kolonii otrzymali plecaki z przyborami szkolnymi oraz wiele innych upominków. Wypoczęte, napełnione radością i wrażeniami zdobytymi podczas pobytu w Polsce wróciły do swoich rodzin.

Wypoczynek dla dzieci polonijnych współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

logo

caritas_1