Start Aktualności I turnus kolonii letniej
I turnus kolonii letniej
PDF Drukuj Email

Szczęśliwe dni w Myczkowcach

W dniach 8-17 lipca 2017 r. w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach odbył się pierwszy turnus kolonii dla dzieci z Diecezji Rzeszowskiej. W letnim wypoczynku wzięło udział blisko 150 dzieci głównie z Ropczyc, Frysztaka oraz Rzeszowa (par. św. Józefa Sebastiana Pelczara). Opiekę nad dziećmi pełniło 13 wychowawców-wolontariuszy.W trakcie kolonii realizowany był program wychowawczo-dydaktyczny pt. „Szczęśliwe dni”. Program zakładał m.in.: wskazanie na potrzebę ciągłego pogłębiania swojej wiary i umacniania jej poprzez dobre uczynki oraz uwrażliwienie na zaufanie Bogu, miłość do Boga i światło, którym jest Jezus Chrystus.

kad_2

Podczas wakacyjnego wypoczynku dzieci rozwijały swoje życie duchowe poprzez codzienny udział we Mszy św., korzystanie z sakramentu pokuty, modlitwy poranne, a także modlitwy przed wspólnymi posiłkami.

Oprócz formacji duchowej dzieci szkoliły swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadzili pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Rzeszowa. Podczas szkolenia koloniści nabyli wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej. Podczas kolonii odbyło się także szkolenie z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych oraz spotkanie z pracownikami Państwowej Straży Pożarnej z Leska. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa poprowadzili lekcję historii przygotowującą dzieci i młodzież do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci odwiedziły Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej, Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 oraz zwierzyniec (lamy, jelenie, daniele, kozy, owce, ptaki egzotyczne), które znajdują się na terenie Ośrodka Caritas w Myczkowcach.Koloniści mieli także okazję sprawdzić się podczas jazdy konnej w Ośrodku Jeździeckim Eden pod czujnym okiem instruktorów. W trakcie dziesięciodniowego pobytu koloniści wzięli udział w licznych pieszych wycieczkach po okolicy m.in. do rezerwatu krajobrazowego „Przełom Sanu pod Zwierzyniem”, śladami bobrów do Uherzec Mineralnych, do ostańca zwanego „Kamieniem Leskim”, do „Źródełka” i przełomu Sanu w Zwierzyniu. Wszyscy koloniści mieli także okazję zobaczyć Jezioro Solińskie oraz pospacerować po koronie zapory w Solinie. Dla starszej grupy dzieci organizatorzy przygotowali pieszą wędrówkę do najwyżej położonego w Bieszczadach schroniska na Połoninie Wetlińskiej tzw. Chatki Puchatka (1228 m n.p.m.), a w drodze powrotnej koloniści odwiedzili pokazową zagrodę żubrów znajdującą się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna.W trakcie kolonii do wypoczywających dzieci przybył z pasterskim błogosławieństwem bp Edward Białogłowski. Dzieci wraz z wychowawcami przygotowały montaż słowno-muzyczny zatytułowany: „Wiara, Nadzieja, Miłość”.W czasie trwania kolonii organizatorzy wypoczynku przygotowali dla uczestników liczne konkursy, gry i zabawy z nagrodami. Po dziesięciu szczęśliwych dniach wypoczynku i rekreacji dzieci powróciły do swoich rodzinnych domów.

Ks. Krzysztof Cieśla