Start Ogród Biblijny

Odwiedziny

Odsłon : 2636656
Góra Błogosławieństw
PDF Drukuj Email

Kolejna góra w naszym ogrodzie nazwana Górą Ośmiu Błogosławieństw ma przywołać obraz Jezusa, który pociesza ludzi utrudzonych, tu na ziemi. Nie mówi o bezsensie ich doli ale daje obietnice wielkiej nagrody. Poprzez tę naukę,  nazywaną „kazaniem na górze”, objaśnia, że Jego wyznawcy oprócz przestrzegania prawa nadanego na Górze Synaj muszą pełnić też uczynki miłosierdzia wobec bliźniego i taka postawa zasługuje wówczas na słowa Jezusa: Wy jesteście solą dla ziemi ... Wy jesteście światłem świata.

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie.

Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:

«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.  Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.

Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze (Mt 5,1-14).

Góra Ośmiu Błogosławieństw w Izraelu położona jest w Galilei na terenie żyznej Doliny Ezdrelon.

Szczegóły można doczytać w przewodniku: Ogród Biblijny w Myczkowcach autorstwa dr hab. Zofii Włodarczyk.

wróć

ogr_35