Start Aktualności
Aktualności
Opłatek miłośników przyrody
PDF Drukuj Email

W niedzielę 14 stycznia 2018 roku w OWR Caritas w Myczkowcach odbyło się spotkanie opłatkowe, którego organizatorami było Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Karpaty oraz Ośrodek Caritas w Myczkowcach. Wśród około 130 zaproszonych gości byli: przedstawiciele władz samorządowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictw, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji współpracujących w dziedzinie turystyki oraz przewodnicy.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej Mszy św. sprawowanej w intencji uczestników oraz ich rodzin w kaplicy Ośrodka, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Kazimierz Górny. Ksiądz Biskup zachęcał zebranych, aby każdego dnia żyli Bogiem, kochali bliźniego i przyrodę. Zacytował słowa Wincentego Pola „Nic nad Boga”. Biskup Kazimierz powiedział również: „Drodzy bracia i siostry niech Wasz zapał, Wasza miłość do przyrody, do tego co piękne, ogarnia troską młodych, zapala do poznawania polskiej ojczystej ziemi. Trzeba, abyśmy odwrócili porzekadło, które mówi: „cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie”. Bądźmy radosnymi wędrownikami, radosnymi przewodnikami ludzi, zostawiajmy ślady dobra i piękna. Zauważajmy ludzi biednych, smutnych, niepełnosprawnych, bo wszyscy jesteśmy wędrowcami z Jezusem - tak jak On nas poucza: „trwajcie we mnie a ja w was trwać będę, kto trwa we mnie przynosi owoc obfity”. Trzeba abyśmy sami dostrzegali obecność Boga w świecie.”

Spotkanie kontynuowano w auli Ośrodka. Ks. Bogdan Janik - dyrektor OWR Myczkowce powitał szanownych gości i przedstawił program. Po modlitwie wszyscy dzielili się opłatkiem i składali sobie noworoczne życzenia.

Następnie zgodnie z programem zaproszeni prelegenci omówili następujące tematy:

  1. „Szlak św. Jakuba” - Łukasz Mróz – Przewodnik beskidzki, Przeworsk.
  2. „Świadki Pontyfikatu" (dęby papieskie w regionie) – Edward Marszałek - Przewodnik beskidzki, Regionalna Dyrekcja  Lasów Państwowych w Krośnie
  3. Festiwal Filmów Karpackich – propozycja oferty dla branży turystycznej w sezonie letnim 2018 - Maciej Jaskot, Dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
  4. „Karpacki Szlak Wina - nowy szlak tematyczny na mapie Podkarpacia" – Jarosław Reczek, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Wszystkie wystąpienia cieszyły się zainteresowaniem i niewątpliwie będą inspiracją do jeszcze aktywniejszego działania.

fot. Zbigniew Kozicki

sp_41

 
Wigilia pensjonariuszy i pracowników Dziennego Domu Pomocy
PDF Drukuj Email

W dniu 21 grudnia 2017 r. wszyscy pensjonariusze i pracownicy Dziennego Domu Pomocy spotkali się na tradycyjnej wigilii. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą, której przewodniczył ks. Bogdan Janik - dyrektor OWR Caritas Myczkowce. Po modlitwie wszyscy zgromadzeni złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, następnie delektowali się tradycyjnymi, wigilijnymi potrawami. Podczas spotkania nie zabrakło śpiewu kolęd.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 
XI Konferencja Biblijna
PDF Drukuj Email

Biblio, Ojczyzno moja

Będziesz Biblię nieustannie czytał, będziesz ją kochał więcej niż rodziców, więcej niż mnie, nigdy się z nią nie rozstaniesz. A gdy się zestarzejesz, dojdziesz do przekonania, że wszystkie książki, jakie przeczytałeś w życiu, są tylko nieudolnym komentarzem do tej jedynej Księgi.

(Słowa dziadka do swego wnuka- Romana Brandstaettera)

W sobotę 11 listopada 2017 r. w Ośrodku Caritas w Myczkowcach odbyła się Konferencja Biblijna pt. „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego”. Zgromadzonych gości serdecznie przywitał i wprowadził w temat konferencji ks. Bogdan Janik – Dyrektor Ośrodka. Konferencję prowadził ks. prof. dr hab. Janusz Mierzwa.

bi_4

 

 
Rodziny wielodzietne w Myczkowcach
PDF Drukuj Email

W dniach 3 – 5 listopada do Ośrodka Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach przybyły rodziny wielodzietne. W tym roku zaproszenie otrzymały rodziny z dekanatów Rzeszów – Północ, Sokołów Młp. oraz podopieczni MOPS z Rzeszowa, w sumie 119 osób z 18 rodzin. Czas od piątku do niedzieli wypełniony był modlitwą, spotkaniami formacyjno – edukacyjnymi, a także zajęciami sportowymi i wycieczkami, możliwością jazdy konnej oraz zapoznaniem się z walorami Ośrodka tj. zwiedzeniem Centrum Ekumenicznego, Ogrodu Biblijnego i mini - zoo.

 
XI Konferencja Ekumeniczna
PDF Drukuj Email

W naszym Ośrodku w sobotę 14 października odbyły się XI Spotkania Ekumeniczne, których tematem były: „Bieszczady w latach 1944 - 47”.

Licznie zebranych gości serdecznie powitał gospodarz Ośrodka ks. Dyrektor Bogdan Janik, który wprowadził w temat sesji naukowej.

Prelegenci zaprezentowali następujące zagadnienia:

  1. Operacja Karpacko - Dukielska. Największa bitwa górska II wojny światowej – Waldemar Półchłopek – Muzeum Historyczne w Dukli.
  2. Jeden człowiek dwa oblicza – historia Antoniego Żubryda – dr Adam Pobidyński.
  3. "Joachim" - z dziejów Inspektoratu AK Jasło - prof. dr hab. Grzegorz Ostasz – Politechnika Rzeszowska.
  4. „Działalność OUN i UPA  w Bieszczadach w latach 1945 - 1947” - Artur Brożyniak – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Rzeszowie.
  5. Kościół rzymskokatolicki w Bieszczadach po II wojnie światowej - ks. prof.  Stanisław Nabywaniec - Uniwersytet Rzeszowski.
  6. Przesiedlenia z powiatów brzozowskiego i sanockiego do 1947 r. – ks dr Jan Rogula.

Wykłady cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ponieważ prelegenci przedstawili dogłębną analizę i szczegółowo wyjaśnili trudne zagadnienia. Treści wszystkich wygłoszonych podczas tegorocznej sesji ekumenicznej wykładów ukarzą się, jak co roku, w roczniku OIKUMENE CARPATHIA.

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie polsko - słowackiej ścieżki etnograficznej - Tradycje i rzemiosło ukryte w drewnie, która jest efektem Mikroprojektu Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020.

O godzinie 15 wszyscy zgromadzili się w kaplicy Ośrodka na uroczystej Mszy św. Koncelebrze przewodniczył ks. prof. dr hab. Janusz Mierzwa, a homilię wygłosił ks. Piotr Bartnik – proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance.

Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się do Centrum Kultury Ekumenicznej, gdzie pod pomnikiem św. Jana Pawła II uczestniczyli w modlitwie za Ojczyznę oraz o jedność Kościoła.

Kolejnym punktem programu była biesiada regionalna, podczas której koncertował ludowy zespół z Jankowiec oraz szkolny zespół dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Uhercach Mineralnych. Zaproszeni goście delektowali się wyśmienitymi regionalnymi potrawami przygotowanymi przez panie pracujące w kuchni OWR Myczkowce.

Na zakończenie przed figurą Królowej Matki Pięknej Miłości w ośrodkowej kaplicy zawierzono Panu Bogu w modlitwie różańcowej dzieła Ośrodka Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.

Galeria zdjęć - zapraszamy.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Strona 1 z 31