Start Aktualności
Aktualności
Podsumowanie akcji letniej
PDF Drukuj Email

W naszym Ośrodku w dniu 28 sierpnia 2017 r. podczas piątego turnusu, odbyło się podsumowanie Wakacyjnej Akcji Kolonijnej organizowanej przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W sumie w akcji letniej zorganizowanej w Myczkowcach uczestniczyło 720 osób w tym 120 z Ukrainy.

Natomiast Ośrodek Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Budach Głogowskich zorganizował dwa tygodniowe turnusy półkolonii dla 230 dzieci, a także pobyt dla 40 osób niepełnosprawnych.

Wypoczywający byli kierowani przez parafie, Kuratorium Oświaty, Ośrodki Pomocy Społecznej, Urzędy Gminy, Domy Dziecka i inne placówki specjalistyczne. Opiekę nad nimi podjęło społecznie 60 wychowawców, 14 animatorów muzycznych, 6 kierowników, 7 duszpasterzy, 1 siostra zakonna, 2 kleryków WSD z Rzeszowa, a także 2 lekarzy i 10 pielęgniarek.

po

 
IV turnus kolonii letniej
PDF Drukuj Email

Czy można atrakcyjnie spędzić czas na kolonii w Myczkowcach?

Czy liczba 109 kolonistów nie powoduje trwogi u kadry?

Czy kadrze wystarczy pomysłów by zapełnić 14 dni trwania kolonii?

Czy dzieci przybywszy tutaj z różnych stron potrafią się wspólnie bawić?

Czy potrafią zawiązać między sobą nici przyjaźni, zrozumienia, akceptacji drugiej osoby?

To tylko niektóre pytania, które stanęły przed IV turnusem kolonii w ośrodku Caritas w Myczkowcach.

109 kolonistów skierowanych przez MOPS Rzeszów, GOPS w Sokołowie Małopolskim, Świlczy, Strzyżowie, Frysztaku, Wiśniowej, Głogowie Małopolskim, Niebylcu, Trzebownisku i Dom Dziecka w Rzeszowie przyjechało do Myczkowiec 7 sierpnia.

t4

Kadra składała się z księdza kapelana Gabriela Tendelskiego, 9 wychowawców, 3 pań pielęgniarek, 2 animatorów muzycznych.

Myczkowce powitały nas deszczowo, a później było tylko coraz więcej i coraz jeszcze więcej dni słonecznych, ciepłych i jeszcze bardziej ciepłych.

Cały czas korzystaliśmy z dobrodziejstw infrastruktury Ośrodka, wychodziliśmy na wycieczki piesze oraz wyjeżdżaliśmy na wycieczki autokarowe.

Gościliśmy poza tym przedstawicieli różnych instytucji, którzy prowadzili zajęcia z kolonistami.

Na codziennej mszy ksiądz Gabriel bardzo plastycznie (ach te rekwizyty i Ci ochotnicy do pomocy) przybliżał nam wszystkim różne aspekty życia prawdziwego młodego chrześcijanina.

W Święto Wniebowzięcia NMP kolonistów odwiedził ksiądz biskup Jam Wątroba wraz z księdzem Stanisławem Słowikiem i księdzem Piotrem Potyrałą. Było to wielkie przeżycie dla nas wszystkich.

Dzisiaj wyjeżdżamy. Wyjeżdżamy w potwierdzeniu, iż smutek często łączy się z radością.

Kolonistom smutno jest, że już wyjeżdżają, a cieszą się ,że wracają do domu.

Kadra smuci się (a i łezka niejedna spadła), że ich podopieczni wyjeżdżają, a cieszą się z bardzo dobrze wykonanej pracy i okazów wdzięczności od dzieci.

A za rok zapewne padną kolejne pytania.

Czy takie same?

Kierownik turnusu - Andrzej Świątek

 
III turnus kolonii letniej
PDF Drukuj Email

W dniach 28 lipca – 6 sierpnia 2017 roku  odbył się III turnus koloni Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Uczestniczyły w nim dzieci kierowane przez parafie z dekanatów Rzeszów – Fara oraz Tyczyn, a także z Urzędu Gminy Niebylec i Szkoły Specjalnej UNICEF w Rzeszowie. W sumie wypoczywało 108 dzieci podzielonych na 12 grup. Kadrę turnusu stanowili: kierownik Agnieszka Podkalicka, kapelan ks. Łukasz Szpyrka, kleryk Hubert Cop, pani doktor Czesława Lubas, 2 pielęgniarki, 13 wychowawców i muzyczni.

t3

 

 

 
Mikroprojekt Polska-Słowacja Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
PDF Drukuj Email

Mikroprojekt Polska-Słowacja Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020

pro_11

Tytuł projektu: Tradycje i rzemiosło ukryte w drewnie – polsko-słowacka ścieżka etnograficzna.

Partner wiodący: Wieś Mala Domasza, strona internetowa: www.maladomasa.sk

Partner projektu: Caritas Diecezji Rzeszowskiej – Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach, strona internetowa: www.myczkowce.org.pl

Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności pogranicza polsko-słowackiego w dziedzinie ochrony i prezentacji dziedzictwa kulturowego – tradycji i rzemiosła.

Opis projektu; działania:

- wykreowanie nowych form promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez utworzenie nowego produktu turystycznego – „Polsko-słowackiej ścieżki etnograficznej ukrytej w drewnie”.

- efektywne wykorzystanie dziedzictwa kulturowego, rzemiosła i tradycji w sposobie spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez udział w warsztatach rzeźby oraz w konkursie „Opowieść dawnych rzemieślników”, którego efekty zostaną wydane w formie publikacji.

- organizacja 1 - dniowego Festiwalu z pokazami rzemiosła i prezentacjami teatralnymi, upowszechniającego efekty i rezultaty działań wykonanych w ramach mikroprojektu.

Okres realizacji: 01.05.2017 – 31.04.2018.

Wartość całkowita mikroprojektu wynosi 86 115,99 Euro, z czego finansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 73 198,58 Euro, z budżetu państwa – 6 962,47 Euro i z własnych środków – 5 954,94 Euro.

 
Msze święte w Bieszczadach
PDF Drukuj Email

W trosce o dobro duchowe wczasowiczów informujemy o godzinach celebracji niedzielnych Mszy świętych w okolicznych parafiach:

 
Strona 7 z 35