Start Aktualności
Aktualności
Konferencja Biblijna
PDF Drukuj Email

7 maja 2016 r. odbyła się już dziewiąta z kolei Konferencja Biblijna pt. „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego”. W Ośrodku Caritas w Myczkowcach zgromadziło się około 220 osób. Zaproszonych gości serdecznie powitał i w klimat konferencji wprowadził ks. Bogdan Janik – gospodarz Ośrodka.

Pierwszy wykład zatytułowany „Biblijny obraz Miłosiernego Boga” wygłosił ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ksiądz profesor zaznaczył, że termin miłosierny jest bardzo wieloznaczny. W całym Piśmie Świętym dostrzegamy Boga Miłosiernego, ale pojęcie Boga Miłosiernego pojawiło się dopiero w Nowym Testamencie. Ludzie Starego Testamentu pojęcia Boga Miłosiernego nie znali. Na przykładzie tego przymiotu Pana Boga Miłosiernego możemy dostrzec rozwój różnych pojęć w Biblii. Pan Bóg objawia się powoli. Miłosierdzie to miłość w kontekście zła moralnego, które tej miłości nie potrafi przezwyciężyć. Bóg miłosierny potrzebuje człowieka, żeby z nim współpracował. Człowiek może Panu Bogu postawić tamę, czyli nie przyjąć miłosierdzia.

konf

 

 
Droga Krzyżowa Służb Mundurowych
PDF Drukuj Email

W dniu 18 marca 2016 r. odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla służb mundurowych Województwa Podkarpackiego.

To już szósty rok, kiedy to w piątek przed Niedzielą Palmową, gromadzą się przedstawiciele służb mundurowych wraz z kapelanami oraz władze samorządowe okolicznych gmin i powiatów. Reprezentantami służb były formacje: Straży Granicznej, Policji, Służby Celnej, Służby Więziennej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiego Związku Łowieckiego, Regionalnych Lasów Państwowych, Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty.

Nabożeństwo rozpoczęło się przed wejściem do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Zwierzyniu. Kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej były kapliczki zbudowane wzdłuż drogi prowadzącej do groty Matki Bożej. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zebrani uczestniczyli w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Księdza Biskupa Jana Wątroby ofiarowanej w intencji służb mundurowych Województwa Podkarpackiego. Ksiądz Biskup w homilii podkreślił wartość służby bliźnim i Ojczyźnie. Nawiązał do osoby św. Józefa, który w cichości, milczeniu, bez rozgłosu służył Panu Jezusowi i dał nam przykład ofiarnej służby drugiemu człowiekowi.

Organizacją nabożeństwa zajął się i rozważania Drogi Krzyżowej przygotował Hufiec Bieszczadzki w Lesku im. Wincentego Pola.

sluzby

 
Rekolekcje Parafialnych Zespołów Caritas
PDF Drukuj Email

W naszym Ośrodku w dniach 26-28 luty i 4-6 marca br. spotkali się członkowie Parafialnych Zespołów Caritas na corocznych rekolekcjach wielkopostnych. Łącznie uczestniczyło 408 osób z 215 parafii Diecezji Rzeszowskiej. Obydwie serie prowadził ks. dr Wiesław Szurek. Uczestnicy rekolekcji z uwagą słuchali głoszonych homilii i konferencji, w których rekolekcjonista nawiązując do bulli Ojca Świętego Franciszka „Misericordiae Vultus” powiedział m. in. „Główna belka duszpasterskiego działania Kościoła to miłosierdzie. Tu ukazuje się wiarygodność Kościoła.” Słuchacze usłyszeli również słowa Benedykta XVI: „Religia chrześcijańska to nie idea, ale żywy związek z żywą Osobą Jezusa Chrystusa, który pozwala nam poznawać oblicze Miłosiernego Boga… Bóg miłosierny, to Bóg wierny, bo my ludzie łamiemy przymierze, czy inne zobowiązania.” Warto zapamiętać także słowa, że „Rok Miłosierdzia to Rok Taboru.”

Na zakończenie tych duchowych zmagań uczestnicy ucałowali relikwie św. Jana Pawła II z intencją zapamiętania jego słów: „miłosierdzie i chrześcijaństwo to jedno…”.

Odbyły się również dwa spotkania podejmujące praktyczny wymiar działalności charytatywnej w diecezji, które prowadzili: ks. Stanisław Słowik i s. Joanna Smagacz. Uczestników pierwszej serii rekolekcji odwiedził bp Edward Białogłowski, drugiej – bp Jan Wątroba.

 

 
Zimowisko w Myczkowcach
PDF Drukuj Email

W dniach 20 – 26 lutego br. W Ośrodku Caritas w Myczkowcach odbył się II turnus zimowiska, na którym wypoczywały dzieci z dekanatów: Rzeszów Katedra, Rzeszów Zachód, Rzeszów Południe i Sędziszów. Funkcję kierownika pełnił p. Tadeusz Nizioł – Dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Rzeszowie. Opiekę nad 104 dziećmi pełnili wychowawcy i inni wolontariusze, którzy pomagali w prowadzeniu turnusu organizując śpiew i oprawę liturgiczną, zajęcia sportowe, artystyczne. Nad zdrowiem i bezpieczeństwem dzieci czuwały trzy wspaniałe panie pielęgniarki. Jak zawsze pracę w kuchni wspomagali uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa.

 
Ferie z czasie Wielkiego Postu
PDF Drukuj Email

Pierwszy turnus zimowiska zorganizowanego przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Ośrodku w Myczkowcach odbywał się w atmosferze Wielkiego Postu. Rozpoczął się on 13 lutego br. Tym razem w zimowisku wzięły udział dzieci z następujących dekanatów: Rzeszów-Fara, Sędziszów, Tyczyn. W sumie wypoczywało 100 dzieci pod opieką 12 wychowawców, 5 muzycznych i 3 pielęgniarek. W kuchni pomagało 15 wolontariuszy z Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa. Funkcję kierownika, jak co roku, pełnił Jan Lewandowski. Nad całością zimowiska czuwał ks. Bogdan Janik – dyrektor Ośrodka.

 
Strona 8 z 31