Start Aktualności
Aktualności
Droga Krzyżowa Służb Mundurowych
PDF Drukuj Email

W dniu 18 marca 2016 r. odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla służb mundurowych Województwa Podkarpackiego.

To już szósty rok, kiedy to w piątek przed Niedzielą Palmową, gromadzą się przedstawiciele służb mundurowych wraz z kapelanami oraz władze samorządowe okolicznych gmin i powiatów. Reprezentantami służb były formacje: Straży Granicznej, Policji, Służby Celnej, Służby Więziennej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiego Związku Łowieckiego, Regionalnych Lasów Państwowych, Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty.

Nabożeństwo rozpoczęło się przed wejściem do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Zwierzyniu. Kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej były kapliczki zbudowane wzdłuż drogi prowadzącej do groty Matki Bożej. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zebrani uczestniczyli w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Księdza Biskupa Jana Wątroby ofiarowanej w intencji służb mundurowych Województwa Podkarpackiego. Ksiądz Biskup w homilii podkreślił wartość służby bliźnim i Ojczyźnie. Nawiązał do osoby św. Józefa, który w cichości, milczeniu, bez rozgłosu służył Panu Jezusowi i dał nam przykład ofiarnej służby drugiemu człowiekowi.

Organizacją nabożeństwa zajął się i rozważania Drogi Krzyżowej przygotował Hufiec Bieszczadzki w Lesku im. Wincentego Pola.

sluzby

 
Rekolekcje Parafialnych Zespołów Caritas
PDF Drukuj Email

W naszym Ośrodku w dniach 26-28 luty i 4-6 marca br. spotkali się członkowie Parafialnych Zespołów Caritas na corocznych rekolekcjach wielkopostnych. Łącznie uczestniczyło 408 osób z 215 parafii Diecezji Rzeszowskiej. Obydwie serie prowadził ks. dr Wiesław Szurek. Uczestnicy rekolekcji z uwagą słuchali głoszonych homilii i konferencji, w których rekolekcjonista nawiązując do bulli Ojca Świętego Franciszka „Misericordiae Vultus” powiedział m. in. „Główna belka duszpasterskiego działania Kościoła to miłosierdzie. Tu ukazuje się wiarygodność Kościoła.” Słuchacze usłyszeli również słowa Benedykta XVI: „Religia chrześcijańska to nie idea, ale żywy związek z żywą Osobą Jezusa Chrystusa, który pozwala nam poznawać oblicze Miłosiernego Boga… Bóg miłosierny, to Bóg wierny, bo my ludzie łamiemy przymierze, czy inne zobowiązania.” Warto zapamiętać także słowa, że „Rok Miłosierdzia to Rok Taboru.”

Na zakończenie tych duchowych zmagań uczestnicy ucałowali relikwie św. Jana Pawła II z intencją zapamiętania jego słów: „miłosierdzie i chrześcijaństwo to jedno…”.

Odbyły się również dwa spotkania podejmujące praktyczny wymiar działalności charytatywnej w diecezji, które prowadzili: ks. Stanisław Słowik i s. Joanna Smagacz. Uczestników pierwszej serii rekolekcji odwiedził bp Edward Białogłowski, drugiej – bp Jan Wątroba.

 

 
Zimowisko w Myczkowcach
PDF Drukuj Email

W dniach 20 – 26 lutego br. W Ośrodku Caritas w Myczkowcach odbył się II turnus zimowiska, na którym wypoczywały dzieci z dekanatów: Rzeszów Katedra, Rzeszów Zachód, Rzeszów Południe i Sędziszów. Funkcję kierownika pełnił p. Tadeusz Nizioł – Dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Rzeszowie. Opiekę nad 104 dziećmi pełnili wychowawcy i inni wolontariusze, którzy pomagali w prowadzeniu turnusu organizując śpiew i oprawę liturgiczną, zajęcia sportowe, artystyczne. Nad zdrowiem i bezpieczeństwem dzieci czuwały trzy wspaniałe panie pielęgniarki. Jak zawsze pracę w kuchni wspomagali uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa.

 
Ferie z czasie Wielkiego Postu
PDF Drukuj Email

Pierwszy turnus zimowiska zorganizowanego przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Ośrodku w Myczkowcach odbywał się w atmosferze Wielkiego Postu. Rozpoczął się on 13 lutego br. Tym razem w zimowisku wzięły udział dzieci z następujących dekanatów: Rzeszów-Fara, Sędziszów, Tyczyn. W sumie wypoczywało 100 dzieci pod opieką 12 wychowawców, 5 muzycznych i 3 pielęgniarek. W kuchni pomagało 15 wolontariuszy z Zespołu Szkół Gospodarczych z Rzeszowa. Funkcję kierownika, jak co roku, pełnił Jan Lewandowski. Nad całością zimowiska czuwał ks. Bogdan Janik – dyrektor Ośrodka.

 
Seminarium turystyczne
PDF Drukuj Email

Informacja o planowanym seminarium dla branży turystycznej

nt. Oferta turystyczna na 2016 r. w dniu 17 marca 2016 r. (czwartek)

w OWR Caritas w Myczkowcach.

 

Szanowni Państwo!

 

Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku wraz z Ks. Bogdanem Janikiem - Dyrektorem OWR „Caritas” w Myczkowcach, Stowarzyszeniem „Procarpathia” w Rzeszowie i Karpackim Klastrem Turystycznym zamierza zorganizować kolejne seminarium dla branży turystycznej nt. Oferta turystyczna na sezon 2016 r. w czwartek - 17 marca 2016 r. od godz. 9.00 w Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym "Caritas" w Myczkowcach.

 

Do udziału w seminarium pragniemy zaprosić:

a/ biura turystyczne,

b/ przewodników turystycznych i przewoźników,

c/ właścicieli większych obiektów noclegowych (hotele, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty), bazy gastronomicznej i usługodawców,

d/ Centra Informacji Turystycznej i Wydziały Promocji 3 powiatów (bieszczadzki, leski, sanocki),

e/ stowarzyszenia turystyczne,

f/ wydawnictwa i muzea,

g/ Przyjaciół ze Słowacji

h/ zainteresowane nadleśnictwa, Bieszczadzki PN, Magurski PN

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przygotowanie na płytce CD swojej oferty i dostarczenie pocztą lub osobiście do OWR Caritas w Myczkowcach do dnia 1 marca 2016 r. celem opracowania złożonych ofert i przygotowania dla uczestników płytek DWD ze wszystkimi ofertami usługodawców. Zamierzamy również wydać większą ilość takich płytek do celów promocyjnych dla gości odwiedzających Bieszczady i dla CIT-ów.

Każdy z uczestników będzie miał możliwość zaprezentowania swojej oferty w czasie 5 minut. Pozostała część przygotowanego materiału będzie na płytce.

Kolejność wystąpień będziemy losować w dniu rozpoczęcia seminarium o 8.30.

Organizując po raz kolejny takie seminarium pragniemy stworzyć osobom zainteresowanym z branży turystycznej okazję na nawiązanie bliższej współpracy handlowej przed rozpoczęciem sezonu letniego 2016 i zaproponować Państwu i Państwa pracownikom obsługującym turystów cykl szkoleń w terenie w celu osobistego poznania ofert wypoczynku w regionie.

W planowanych przerwach będzie można rozdać własne oferty, wymienić wizytówki, nawiązać bliższą znajomość i współpracę, zakupić wydawnictwa regionalne i nowe mapy do Państwa biblioteczek dla turystów, nawiązać kontakt z przedstawicielami mediów lokalnych i regionalnych.

Zakładamy, iż Biura Turystyczne zaprezentują swoje oferty wyjazdów zorganizowanych dla grup i turystów indywidualnych wypoczywających w Bieszczadach, przewodnicy turystyczni - konkretne trasy wycieczek w formie oferty aktywnego wypoczynku, Nadleśnictwa i BdPN - powstającą infrastrukturę turystyczną i ścieżki przyrodnicze na swoim terenie, właściciele większych obiektów noclegowych (hoteli, sanatoriów, ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów) i usługodawcy - swoje indywidualne oferty wypoczynku, CIT-y i stowarzyszenia - oferty własne, goście ze Słowacji - ofertę wypoczynku w Bieszczadach Słowackich i na Vihorlacie, wydawnictwa - publikacje ułatwiające turystom pobyt w regionie ze wskazaniem możliwości ich zakupienia w sezonie.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w takim spotkaniu uprzejmie prosimy o nawiązanie z nami kontaktu i zgłoszenie swojego udziału w planowanym seminarium do końca lutego br. z podaniem osoby reprezentującej i tematu wystąpienia. Będzie to potrzebne do rozesłania programu osobom zgłoszonym.

Kontakt: e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. tel. 693 126 381, dom. 13 46 18 217

Osoby zainteresowane spożyciem obiadu (20 zł) w dniu seminarium o godz. 13.00 uprzejmie prosimy o jego zamówienie w OWR Caritas w Myczkowcach do dnia 8 III 2016 r. e-mail: tel. 13 461 8370 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Z pozdrowieniami! Stanisław Orłowski - Prezes Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Karpaty” w Sanoku (www.bieszczady-przewodnicy.pl)

 
Strona 10 z 32