Start Aktualności
Aktualności
Relikwie Św. Jana Pawła II w kaplicy Ośrodka
PDF Drukuj Email

W niedzielę 17 stycznia w naszym Ośrodku miało miejsce ważne wydarzenie. Podczas uroczystej Mszy św. zostały uroczyście wprowadzone Relikwie Św. Jana Pawła II. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bp Kazimierz Górny. Współkoncelbransami Mszy św. byli: ks. prof. dr hab. Janusz Mierzwa z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, ks. dr Wiesław Matyskiewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, ks. Bogdan Janik – dyrektor OWR Myczkowce i ks. Roman Czenczek.

Na Mszy św. zgromadzili się: pracownicy Ośrodka Caritas w Myczkowcach, mieszkańcy z okolicznych parafii, Przewodnicy Turystyczni zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych Karpaty, samorządowcy i zaproszeni goście. Uroczystość uświetnili harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ze Szczepu Szarej Siódemki z Krakowa przebywający w Ośrodku na wypoczynku zimowym.

JPII

Ks. Bp Kazimierz w okolicznościowej homilii powiedział m.in.: „Cieszę się, że w tak licznym i różnorodnym zgromadzeniu, bo są tutaj obecni przedstawiciele różnych grup, zawodów, możemy powitać relikwie Wielkiego Człowieka Świętego Jana Pawła II – naszego rodaka, kochającego Pana Boga całym sercem, kochającego Matkę Najświętszą - Totus Tuus Cały Twój, kochającego Polskę, kochającego przyrodę. O jego miłości do gór świadczą szlaki w Tatrach i w Beskidach. Papież podczas jednej z pielgrzymek do Polski mówił: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Kochał przyrodę, bo widział obecność Pana Boga w przyrodzie. Trzeba mieć takie oczy by widzieć, że Pan Bóg stworzył przyrodę.

Cieszę się, że mogliśmy powitać Relikwie św. Jana Pawła II i te Relikwie pozostaną w tej kaplicy by wszyscy przebywający tutaj, odwiedzający ośrodek mogli przez wstawiennictwo Świętego Papieża wypraszać potrzebne łaski. Św. Jan Paweł II staje się szczególnym opiekunem tego ośrodka. Ojciec Święty nie tylko słowem, ale przykładem swego życia uczył, że człowiek może być szczęśliwy, gdy żyje w przyjaźni z Panem Bogiem. Bez Pana Boga nigdy człowiek szczęścia nie osiągnie.

Bardzo się cieszę, że św. Jan Paweł II będzie w Relikwiach patronowała temu Ośrodkowi i będzie przypominał każdemu o miłości Pana Boga i Ojczyzny”.

Po uroczystym błogosławieństwie każdy uczestnik Eucharystii mógł osobiście oddać hołd Świętemu Janowi Pawłowi II poprzez ucałowanie Jego Relikwii.

 
Opłatek Przewodników
PDF Drukuj Email

Na 11 już tradycyjnym opłatku przewodnickim w OWR Caritas w Myczkowcach 17.I.2016 r. spotkali się przewodnicy turystyczni z Bieszczadów, Beskidu Niskiego, Pogórza Karpackiego i Beskidu Sądeckiego. Organizatorzy tych spotkań rozpoczynających nowy rok w turystyce regionalnej: OWR Caritas w Myczkowcach i Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty” od ponad 10 lat stwarzają okazję do konsolidacji środowisk i osób odpowiedzialnych za rozwój turystyki w regionie, bliższego poznania się i wymiany poglądów na temat turystyki między właścicielami terenu: Lasami Państwowymi, parkami narodowymi, parkami krajobrazowymi, samorządami lokalnymi a organizatorami turystyki (przewodnikami górskimi, GOPR, stowarzyszeniami i biura turystycznymi).

Opl

 
Ośrodek Caritas miejscem szkoleń
PDF Drukuj Email

W dniach 17 listopada  i 12 grudnia 2015 r. przeprowadzono szkolenia dotyczące współczesnych trendów i innowacyjnych technik stosowanych w turystyce. Pierwsze szkolenie odbyło się w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym CARITAS w Myczkowcach, drugie w Instytucie Rolnictwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku.

 
Konferencja Biblijna
PDF Drukuj Email

14 listopada 2015 r. odbyła się już siódma z kolei Konferencja Biblijna pt. „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego”. W Ośrodku Caritas w Myczkowcach zgromadziło się około 200 osób. Zaproszonych gości serdecznie powitał i w klimat konferencji wprowadził ks. Bogdan Janik – gospodarz Ośrodka.

Pierwszy wykład „Mesjanizm w objawieniu biblijnym wygłosił” –wygłosił ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ksiądz Profesor wyjaśnił zgromadzonym słuchaczom pojęcia: Mesjasz i mesjanizm. Mesjasz oznacza „Namaszczony”. W religii Izraela istniał obrzęd, który polegał na namaszczeniu króla, proroka i kapłana – polewano wtedy ich głowy oliwą z oliwek. Obrzęd ten w obecnych czasach można porównać do inauguracji pontyfikatu czy koronacji króla. Pojęcie Mesjasz odnoszone jest do Osoby Jezusa Chrystusa. Ksiądz profesor zaznaczył, ze Żydzi jeszcze oczekują na Mesjasza. Chrześcijanie inaczej rozumieją to pojęcie, ponieważ Mesjasz przyszedł już po raz pierwszy a drugi raz przyjdzie na końcu czasu.

konf

 

 

 
Rodziny wielodzietne w Myczkowcach
PDF Drukuj Email

Tradycyjnie podczas pierwszego weekendu listopada do Ośrodka Caritas Diecezji Rzeszowskiej - Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Myczkowcach przybyły rodziny wielodzietne. Tym razem zaproszenie otrzymały rodziny z dekanatów żmigrodzkiego i gorlickiego oraz podopieczni MOPS z Rzeszowa, w sumie 162 osób z 24 rodzin. Czas od piątku do niedzieli wypełniony był modlitwą, spotkaniami formacyjno-edukacyjnymi w tym wykładami i warsztatami o tematyce „Promocja zdrowego i aktywnego fizycznie trybu życia” (prelekcje, prezentacje), a także godziwą rozrywką (zajęcia sportowe, wycieczki i spacery po Bieszczadach), możliwością jazdy konnej oraz zapoznaniem się z walorami Ośrodka tj. zwiedzeniem Centrum Ekumenicznego, Ogrodu Biblijnego i Zwierzyńca.

Z rodzicami, młodzieżą i dziećmi spotkania prowadzili: doktor medycyny Marian Dubniewicz, psycholog Alicja Dubniewicz, pedagog ks. Mariusz Wawrzynek, specjalista od uzależnień ks. Paweł Samborski, instruktor terapii zajęciowej Anna Kisiel, kucharka Anna Łukacz, instruktor jazdy konnej Marta Sowińska nauczyciele wychowania fizycznego Jacek Kisiel i Anna Szlęzak. Opiekę nad dziećmi sprawowały również: s. Agnieszka Chudy, s. Joanna Smagacz, Agnieszka Błaszkowicz i Urszula Słowik. Oprawę muzyczną podjęła Małgorzata Bury.

W sobotę w ciągu dnia każda rodzina otrzymała rzeczową pomoc: obuwie sportowe, dresy, kurtki, odzież sportową, zdrową żywność oraz środki czystości. Natomiast wieczorem zorganizowano zabawę integracyjną przy dźwiękach zespołu muzycznego.

W niedzielę po Eucharystii chętni udali się pieszo na wycieczkę po Bieszczadach, przez Zalew Myczkowiecki do „Źródełka” w Zwierzyniu, aby zaczerpnąć wody mającej właściwości lecznicze oczu.

Najważniejszym punktem pobytu w Myczkowcach było przybycie w sobotę Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby. Na początku Eucharystii Ojca Synodu powitała 10-osobowa rodzina z Łysej Góry. W homilii biskup nawiązał do Synodu Biskupów podkreślając jego wagę i istotę oraz zapewniając o wierności ewangelicznemu przesłaniu w dokumentach o małżeństwie jakie płynie z Rzymu.

Caritas zorganizowała zjazd rodzin dzięki dofinansowaniu przez Fundacje PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza z Warszawy i MOPS z Rzeszowa.

Spotkaniem przy pomocy ks. Bogdana Janika kierował ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Siostra Joanna Smagacz

rodz

 
Strona 10 z 31