Start Aktualności
Aktualności
II turnus kolonii letniej
PDF Drukuj Email

II turnus koloni Caritas Diecezji Rzeszowskiej odbył się w dniach 19 – 28 lipca 2016 roku. Uczestniczyły w nim dzieci z dekanatu Boguchwała, Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bieczu, Urzędu Miejskiego z Sędziszowa Małopolskiego, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Ropczyc, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z Ropczyc i Domu Dziecka z Żyznowa. W sumie wypoczywało 135 dzieci podzielonych na 11 grup. Kadra turnusu to: kierownik Jan Lewandowski, kapelan Łukasz Szpyrka, pani doktor Irena Kędzierska, 2 pielęgniarki, 13 wychowawców i muzyczni.

tu

 
Światowe Dni Młodzieży w Myczkowcach
PDF Drukuj Email

W niedzielę 24 lipca nasz Ośrodek odwiedziła młodzież, która przybyła na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i przebywała na terenie diecezji przemyskiej. Była to siedemset osobowa grupa młodzieży pochodzącej z: Francji, Ziemi Świętej, Malezji, Australii, Peru. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym obiadem – podano tradycyjne polskie potrawy, które bardzo smakowały obcokrajowcom. Następnie młodzież zwiedziła Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej.

Punktem centralnym spotkania była wspólna Msza św. pod przewodnictwem księdza Biskupa Patricka O’Regan z Australii celebrowana w kilku językach: łacińskim, angielskim, polskim, arabskim i francuskim. Mszę św. koncelebrowało 24 księży. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowali wolontariusze z Przemyśla.

sdm

 
"Krąg radości" w Myczkowcach
PDF Drukuj Email

W dniach 9-18 lipca br. w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym w Myczkowcach odbywał się I wakacyjny turnus kolonii dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych. W letnim wypoczynku wzięło udział ponad 130 uczestników głównie z dekanatu bieckiego, Gminy Skołyszyn i Niebylec oraz z Zespołu Szkół Specjalnych UNICEF i Domu Dziecka z Wolicy. Kierownikiem kolonii była Krystyna Ostrowska.

tur1

 
Kolonia polonijna z Ukrainy
PDF Drukuj Email

W dniach od 10 do 23 czerwca br. na zaproszenie Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym w Myczkowcach odpoczywało na kolonii 142 dzieci polskiego pochodzenia z Ukrainy. Dzieci przyjechały z Czortkowa, Koziatynia, Lwowa, Sławuty i Wołodarska. Odpoczynek został zrealizowany przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu (dla 18 dzieci). Resztę środków pokrył Biskup Rzeszowski, a także Caritas Polska, Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Wojewódzki Dom Kultury z Rzeszowa. Razem z dziećmi z Ukrainy przyjechało 13 opiekunów. Kadrę na kolonii dopełniło 6 wolontariuszy z Polski, 2 pielęgniarki. Funkcję kierownika tradycyjnie pełniła pani Maria Miąso, a nad całością czuwał ks. Bogdan Janik – dyrektor OWR w Myczkowcach.

Dzieci codziennie uczestniczyły we Mszy św. ze specjalnie skierowaną do nich homilią. W ramach pobytu na kolonii dzieci z Ukrainy pogłębiały znajomość języka polskiego, którego lekcje prowadziła mgr Agata Chmura. Koloniści poznawali również kulturę i zwyczaje swoich przodków, integrowali się z polskimi dziećmi odwiedzającymi Ośrodek. Brały udział w różnych konkursach: plastycznym, muzycznym i sportowych. Koloniści prezentowali swoje talenty występując w strojach ludowych podczas niedzielnego koncertu dla mieszkańców okolicznych miejscowości i turystów odwiedzających Ośrodek. Dzieci korzystały z atrakcji Ośrodka, zwiedzały Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej, mini Zoo, Centrum Promocji Obszarów Natura 2000. Pod opieką przewodników uczestniczyły w wyprawie na Tarnicę i Połoninę Wetlińską. Odbywały też piesze wycieczki szlakami wokół Ośrodka.

21 czerwca br. w Rzeszowie – w stolicy diecezji – koloniści spotkali się z księdzem biskupem Kazimierzem Górnym; który w kościele św. Krzyża celebrował w ich intencji Eucharystię. W homilii biskup pozdrowił uczestników, dziękując im za kultywowanie tradycji i piękne śpiewy. Wyraził także wdzięczność kadrze za charytatywną pracę. Podczas liturgii dzieci śpiewały pieśni w języku polskim i ukraińskim.

Stało się tradycją, że po Mszy św. nasi goście zostali poczęstowani pizzą i lodami - przy posłudze członków SKC z IX Gimnazjum w Rzeszowie.

Po smacznym i obfitym posiłku dzieci udały się na spacer i zwiedzanie miasta, które zakończyło się przy fontannie multimedialnej.

Na zakończenie turnusu podczas uroczystego podsumowania pobytu wszyscy uczestnicy kolonii otrzymali plecaki z przyborami szkolnymi oraz wiele innych upominków. Radosne i pełne wrażeń po pobycie w kraju swych przodków wróciły do swoich rodzin.

Wypoczynek dla dzieci polonijnych współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Ukr

logo

 
Konferencja Biblijna
PDF Drukuj Email

7 maja 2016 r. odbyła się już dziewiąta z kolei Konferencja Biblijna pt. „Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego”. W Ośrodku Caritas w Myczkowcach zgromadziło się około 220 osób. Zaproszonych gości serdecznie powitał i w klimat konferencji wprowadził ks. Bogdan Janik – gospodarz Ośrodka.

Pierwszy wykład zatytułowany „Biblijny obraz Miłosiernego Boga” wygłosił ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Ksiądz profesor zaznaczył, że termin miłosierny jest bardzo wieloznaczny. W całym Piśmie Świętym dostrzegamy Boga Miłosiernego, ale pojęcie Boga Miłosiernego pojawiło się dopiero w Nowym Testamencie. Ludzie Starego Testamentu pojęcia Boga Miłosiernego nie znali. Na przykładzie tego przymiotu Pana Boga Miłosiernego możemy dostrzec rozwój różnych pojęć w Biblii. Pan Bóg objawia się powoli. Miłosierdzie to miłość w kontekście zła moralnego, które tej miłości nie potrafi przezwyciężyć. Bóg miłosierny potrzebuje człowieka, żeby z nim współpracował. Człowiek może Panu Bogu postawić tamę, czyli nie przyjąć miłosierdzia.

konf

 

 
Strona 10 z 33