W Ośrodku Caritas w Myczkowcach przy budynku Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w ramach Karpackich Inicjatyw Lokalnych powstał ogród o charakterze etnobotanicznym, wzbogacający ofertę turystyczną Bieszczadów, promujący wiedzę o roślinach wśród okolicznych mieszkańców i turystów przebywających na terenie ośrodka. Projekt Zielnik Karpacki umożliwia poznanie roślin związanych z kulturą dawnych mieszkańców - ich obrzędowością, wierzeniami i kuchnią. Na terenie ogrodu utworzono trzy rabaty z roślinami karpackimi, na których rozmieszczono 10 tabliczek prezentujących wybrane gatunki z kodem QR, którego pobranie na smartfona umożliwi poznanie opisu rośliny także osobom słabowidzącym. Od głównej bramy została wytyczona alejka umożliwiająca zwiedzanie Zielnika Karpackiego wszystkim wchodzącym na teren ośrodka. Oprócz budowy ogrodu z roślinami przeprowadzono także działania edukacyjne. Objęto nimi różne grupy wiekowe – od dzieci przebywających na koloniach letnich przez uczestników turnusów rehabilitacyjnych i dietetycznych po seniorów Dziennego Domu Opieki. Wykład etnobotanika z Bieszczadzkiego Parku Narodowego dopełnił wiedzy o roślinach tradycyjnie wykorzystywanych w ciągu roku przez Górali Karpackich. Uczestnicy warsztatów Zioła na Zielną poznali rosnące w naturalnym środowisku rośliny obrzędowe, ich znaczenie lecznicze i tradycyjne wykorzystanie. Przetrwałe w pamięci najstarszych mieszkańców tradycje związane z roślinami karpackimi zostały także ujęte w opracowaniu pdf zamieszczonym na stronie ośrodka. Pamięć o przeszłości to motyw działań podjętych przez wolontariuszy Caritas z dziećmi przebywającym na wypoczynku w ośrodku. W trakcie warsztatów poznały tradycyjne wykorzystanie roślin karpackich, adaptując je do współczesności poprzez wykorzystanie w kuchni survivalowej. Stworzenie poglądowego ogrodu pozwoliło zwrócić uwagę na wyjątkowość ekosystemu bieszczadzkiego pod względem bioróżnorodności świata roślin. Karpacki Zielnik służy nie tylko turystom, ale jest wykorzystywany do prowadzenia działalności edukacyjnej, zwłaszcza na koloniach Caritas. W jego założenie, pielęgnację i utrzymanie włączyli się pracownicy Ośrodka i wolontariusze Caritas.
Zielnik Karpacki został zrealizowany w ramach Karpackich Inicjatyw Lokalnych finansowanych ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia Pro Carpathia dzięki Stowarzyszeniu Etyka & Energia będącemu Patronem dla grupy nieformalnej o nazwie "Bajczychy" realizującej projekt.
W ramach trwałości projektu pod nazwą „Domowe Usługi Opiekuńcze (DUO) w powiecie leskim”, który zakończył się 31 marca 2021 r., Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ul. J. Styki 21, 35-006 Rzeszów, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Myczkowcach oferuje usługi opiekuńcze na terenie powiatu leskiego.
Kwota za 1 godzinę usługi wynosi 25 zł.
Usługi opiekuńcze obejmują zróżnicowane i zindywidualizowane wsparcie w zakresie sprawności fizycznej i społecznej, świadczone w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej:
Zgłoszenia należy kierować na:
Biuro w Ośrodku Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnym w Myczkowcach: Myczkowce 10A, 38-623 Uherce Mineralne. Telefon kontaktowy: 13 46 183 70 w. 37.
Projekt: „Karpackie Inicjatywy Lokalne 2”
Działanie: „Budowa hoteli dla owadów zapylających oraz promocja roślin miododajnych”
Inicjatywa zgłoszona przez Stowarzyszenie Etyka i Energia „Budowa hoteli dla owadów zapylających oraz promocja roślin miododajnych” realizowana w ramach projektu pod nazwą „Karpackie Inicjatywy Lokalne 2” przez Stowarzyszenie Ekopsychologia została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ramach przedmiotowej inicjatywy zaangażowano dzieci i młodzież z bieszczadzkich szkół oraz społeczności lokalne z terenu gminy Solina, a także okolicznych bieszczadzkich miejscowości. Wykonano 100 hoteli dla owadów pożytecznych i zakupiono 100 sadzonek drzew miododajnych (z puli rodzimych gatunków), które rozdysponowano do szkół, instytucji, rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń. Projekt ma uświadomić dzieciom, młodzieży i mieszkańcom problem dot. zamierania populacji owadów pożytecznych i ma przeciwdziałać ich zanikaniu. Dodatkowo promowano rośliny miododajne reprezentujące gatunki rodzime, dzięki czemu uświadomiono dzieci, młodzież i dorosłych, że powinni wybierać do swych ogrodów rośliny pożytkowe, dostarczające pszczołom surowca do produkcji miodu – nektaru, spadzi i pyłku. Poprzez tablice oraz artykuły na stronach internetowych i portalach społecznościowych mieszkańcy zostaną zapoznani z projektem, z roślinami miododajnymi oraz roślinami inwazyjnymi, które stanowią drugie - zaraz po niszczeniu siedlisk - największe zagrożenie dla światowej bioróżnorodności. Inwazyjne gatunki roślin stanowią szczególny problem na obszarach chronionych, wypierając rodzime gatunki roślin, dla ochrony których utworzono te obszary.
W dniu 30 marca 2016 r. zakończono realizację inicjatywy Karpacki Mikrokosmos na terenie Ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego CARITAS w Myczkowcach (gmina Solina, powiat leski). Przedmiotowa inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu Karpackie Inicjatywy Lokalne sfinansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Ekopsychologia. W ramach inicjatywy przeprowadzono dwa szkolenia na temat współczesnych trendów i innowacyjnych technik stosowanych w turystyce. W ramach inicjatywy wykonano ścieżkę dydaktyczną na terenie Ośrodka Wypoczynkowo - Rehabilitacyjnego CARITAS w Myczkowcach opartą na technologii QR-code. Opisano na dziesięciu tablicach atrakcje ośrodka tj.: Ośrodek Jeździecki EDEN, zwierzyniec, ptaszarnię, Centrum Informacji o Obszarach Natura 2000, Ogród Biblijny, Centrum Kultury Ekumenicznej, galerię plenerową, kaplicę, kawiarnię św. Franciszka oraz parking z tablicami opisującymi ścieżki spacerowe. Poprzez opracowanie omawianej ścieżki uporządkowano ruch turystyczny na terenie OWR Caritas. Grupy wycieczkowe oraz turyści indywidualni mogą za pomocą urządzeń mobilnych skanować kody QR-code z tablic, uruchamiając pliki dźwiękowe z opisem atrakcji. Na tabliczkach oprócz kodów znajdują się także krótkie opisy danych obiektów. Efektem projektu jest także e-przewodnik „Karpacki Mikrokosmos” opisujący walory OWR Caritas i jego najbliższych okolic. W e-przewodniku znajdziemy także kalendarz przyrodniczy oraz dwanaście tras przeznaczonych dla turystów przebywających w Bieszczadach z uwzględnieniem przyrodniczych osobliwości w danym miesiącu. W ramach realizacji inicjatywy wdrożono także quest, za pomocą którego można poznawać atrakcje Ośrodka w Myczkowcach. Wybór miejsca do realizacji opisywanego projektu nie był przypadkowy, zdaniem autorów projektu Nieformalnej Grupy Promocji Bieszczadów BAKOKU, Ośrodek Wypoczynkowo - Rehabilitacyjny CARITAS w Myczkowcach z powodzeniem zasługuje na miano Karpackiego Mikrokosmosu z racji dostępnych w nim atrakcji ukazujących kulturowe, przyrodnicze i historyczne walory Karpat, w tym Bieszczadów.
Karpacki Mikrokosmos: https://drive.google.com/open?id=0ByJdj2SbxOTZdkFZdGJMUlcycDA
Projekt zrealizowano przy współfinansowaniu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Fio, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - Departament Pożytku Publicznego i Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Adresowany był do 600 dzieci i młodzieży z rodzin ubogich, niepełnych, wielodzietnych, a także dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Głównym celem projektu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży turystyki, krajoznawstwa i zapoznanie się z kulturą regionu południowo-wschodniej Polski. Jego realizacja odbyła się na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.
Działania projektu obejmowały uczestnictwo dzieci i młodzieży w warsztatach sztuki ludowej w takich dziedzinach jak: tkactwo, rzeźba, ikebany, zdobnictwo przedmiotów użytkowych, bibułkarstwo, malowanie ikon. Przeprowadzono także warsztaty sztuki sakralnej na bazie Centrum Kultury Ekumenicznej – makiety architektury drewnianej świątyń pogranicza polsko – słowacko - ukraińskiego (150 drewnianych miniatur w skali 1:25 – kościołów rzymsko katolickich, cerkwi greckokatolickich i prawosławnych z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy) oraz projekcje multimedialne.
Dodatkowo na każdym turnusie odbyły się warsztaty bezpiecznej turystyki oraz spotkania z przewodnikami Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „KARPATY” połączone z prelekcjami na temat Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parków Krajobrazowych i obszarów chronionych w Bieszczadach. Wszystkie dzieci uczestniczyły w wycieczkach pieszych z ośrodka na pobliskie trasy turystyczne oraz w wycieczkach autokarowych do Bieszczadzkiego Parku Narodowego z przewodnikiem górskim.
W ramach projektu przeprowadzono również warsztaty w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z praktycznych ćwiczeń pod kierunkiem doświadczonych inspektorów z Inspekcji Transportu Drogowego z Rzeszowa.
Zasadniczym celem projektu było podniesienie świadomości kulturowej dzieci i młodzieży, wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej, zachowanie i przekaz tradycji. Poprzez przeprowadzenie treningów umiejętności w zakresie sztuki ludowej zwrócono uwagę na ginące, unikalne zawody rzemieślnicze. Pobudziło to także do odkrycia w sobie zdolności manualnych oraz nowych pomysłów w tych dziedzinach, co zapewne będzie kontynuowane w późniejszym okresie. Podczas treningów przybliżono także historię i zapoznano z tradycjami i sztuką kultury ludowej pogranicza polsko – słowacko – ukraińskiego. Realizacja projektu umożliwiła dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich, niepełnych, wielodzietnych oraz niepełnosprawnych letniego aktywnego wypoczynku.
Cel projektu został zrealizowany w sposób kompleksowy. Uczestnicy projektu w ramach letniego wypoczynku skorzystali z szeregu atrakcji które w sposób trwały ukształtowały w nich świadomość wartości dóbr kultury i jej dziedzictwa, ważności utrwalania i propagowania tradycji. Jednocześnie same miały możliwość w ramach prowadzonych warsztatów tworzyć wyroby sztuki ludowej, by potem zaprezentować je w środowisku lokalnym. Zwieńczeniem projektu była przygotowana wystawa wyrobów wytworzonych przez uczestników warsztatów.
Nasz Projekt ma chronić tradycję i przekaz ludowy. Pragniemy pielęgnować lokalną i regionalną tożsamość kulturową poprzez ochronę tradycji i rzemiosła, przekazanie wartości kulturowych i dziedzictwa młodemu pokoleniu a także włączanie młodzieży w aktywne uczestnictwo w kulturalne życie lokalnej społeczności.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt: "Nasza Przeszłość Jest Naszą Przyszłością" - szkoła tradycji w Myczkowcach - warsztaty rzemiosła, podtrzymanie tradycji
Projekt zrealizowany przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej – Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny w Myczkowcach w ramach PROGRAMU OPERACYJNEGO - Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury / Priorytet: Ochrona dziedzictwa kultury ludowej/ dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Autorką i koordynatorem projektu była: mgr Dorota Chilik
Głównym celem projektu było pielęgnowanie lokalnej i regionalnej tożsamości kulturowej poprzez ochronę tradycji i rzemiosła, przekazanie wartości kulturowych i dziedzictwa młodemu pokoleniu a także wspieranie rozwoju drobnej przedsiębiorczości opartej na tradycji i rzemiośle. Projekt adresowany był do całej społeczności terenów Gminy Solina a w szczególności: rzemieślników, twórców, małych przedsiębiorców, gospodarstw agroturystycznych, dzieci i młodzieży. Realizacja projektu pobudziła lokalną społeczność do kontynuacji działań i realizacji nowych pomysłów. Wielkim wydarzeniem i satysfakcją dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych było uczestnictwo w jego realizacji.
Efektem wymiernym było:
1) galeria rzemiosła – wystawa prac, które powstały na przeprowadzonych 6 treningach rzemieślniczych / malarstwo na szkle, układanie kompozycji kwiatowych wiosennych i bożonarodzeniowych, malarstwo, rzeźba, tkactwo i kuchnia tradycyjna/,
2) bal andrzejkowy połączony z aukcją wybranych prac
3) treningi marketingowe dla rzemieślników,
4) katalog „Bieszczadzkie Rzemiosło”.
WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
W okresie dwu miesięcy przeprowadzono treningi umiejętności rzemieślniczych dla młodych, dorosłych oraz osób niepełnosprawnych w szkole tradycji w Ośrodku Caritas w Myczkowcach.
Treningi rozszerzono o wykłady z zakresu technik, materiałów i historii rzemiosła w następujących kategoriach: / a – malarstwo, b – tkactwo, c – malarstwo na szkle, d – umiejętność układania stroików wielkanocnych i bożonarodzeniowych, e - rzeźba, f – kuchnia i stół tradycyjny. Każdy z treningów realizowany był w ciągu 2 miesięcy; 2 razy w tygodniu. Zajęcia były prowadzone przez instruktorów z odpowiednim fachowym przygotowaniem. Podczas treningów przybliżono także historię i kulturę regionu poprzez projekcje filmów, prezentację zdjęć itp., Zwieńczeniem tego działania była wystawa twórczości , która odbyła się w Myczkowcach w Ośrodku Caritas 24 listopada 2007 r. przy okazji Balu Andrzejkowego. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczyły w działaniach projektu. Nie zabrakło również odpowiedniej promocji w lokalnych mediach takich jak: Radio Rzeszów, Radio Via, czy TVP 3 – Rzeszów oraz w prasie regionalnej. Był to również doskonały materiał do promocji MKiDN, Ośrodka a przede wszystkim uczestników i prowadzących treningi.
Zajęcia przeprowadzono w następujących kategoriach:
I/1 UKŁADANIE STROIKÓW I KOMPOZYCJI WIOSENNYCH
Czas trwania: maj – czerwiec 2007 r.
Osoba prowadząca: Monika Subik
II MALARSTWO NA SZKLE
Czas trwania: czerwiec - lipiec 2007 r.
Osoba prowadząca: Monika Subik
III TKACTWO
Czas trwania: lipiec - sierpień 2007 r.
Osoba prowadząca: Joanna Hasior.
IV MALARSTWO
Czas trwania: sierpień - wrzesień 2007 r.
Osoba prowadząca: Mariusz Haba.
V RZEŹBA
Czas trwania: wrzesień - październik 2007 r.
Osoba prowadząca: Mariusz Haba
VI KUCHNIA I STÓŁ TRADYCYJNY
Czas trwania: październik - listopad 2007 r
Osoba prowadząca: Adela Konieczna.
I/2 UKŁADANIE STROIKÓW I KOMPOZYCJI BOŻONARODZENIOWYCH
Czas trwania: październik - listopad 2007 r.
Osoba prowadząca: Monika Subik
BAL ANDRZEJKOWY
Wielki Andrzejkowy Bal połączony z aukcją nowych produktów rzemieślniczych powstałych po realizacji projektu, odbył się 24 listopada 2007 r. w Ośrodku Caritas w Myczkowcach. Wielka impreza z udziałem ok. 200 uczestników z terenu Gminy Solina i okolic. Było to ostatnie działanie podsumowujące owocną pracę oraz całokształt realizacji projektu. Była to także duża okazja do promocji MKiDN, Ośrodka, regionu w tym kultury, rzemiosła i tradycji. Bal był równocześnie podsumowaniem ostatniego z treningów czyli kuchni tradycyjnej. Poprzez degustację tradycyjnych potraw oraz ciast można było podziwiać umiejętności lokalnych gospodyń, oraz zdobyć informacje na temat przygotowania tradycyjnych potraw z okolic Gminy Solina. Środki uzyskane w ramach aukcji zostały przeznaczone na organizację zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.
© Caritas Diecezji Rzeszowskiej 2021. Realizacja: OPTeam S.A.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.