Co roku w Ośrodku Caritas w Myczkowcach organizowane są kolonie i zimowiska dla dzieci z rodzin biedniejszych, kierowanych przez parafie oraz Ośrodki Pomocy Społecznej, Domy Dziecka. Przebywają tu przez 10 dni na wczaso - rekolekcjach. Każda kolonia niesie dla dzieci wiele radości, przy bardzo atrakcyjnym programie.
Ogromną zasługę w tym mają wychowawcy - wolontariusze, którzy chętnie podejmują tę formę pomocy w ramach wakacji.

Rokrocznie Ośrodek Caritas przyjmuje na odpoczynek także dzieci z Ukrainy i Białorusi. Uczą się polskiej mowy i historii kraju, zwiedzają zabytki naszego regionu oraz piękne tereny bieszczadzkie.
Standardy ochrony małoletnich
w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas w Myczkowcach
Działając na podstawie art. 22b ustawy z 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego w Myczkowcach wprowadza do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich” (zwane dalej „Standardami”), których naczelnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.
Rozdział I
Przepisy ogóle
Niniejsze standardy ochrony małoletnich (dalej w skrócie jako „standardy”) określają w szczególności:
Standard 1
Placówka opracowała, przyjęła i wdrożyła do realizacji Standardy Ochrony Małoletnich, które określają:
1) zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatorem, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;
2) zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;
3) procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego;
4) zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
5) zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;
6) zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
7) osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
8) sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego;
9) wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone;
10) zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet;
11) procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie;
12) zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
Standard 2
Ośrodek Wypoczynkowo- Rehabilitacyjny stosuje zasady bezpiecznej rekrutacji personelu, stażystów, wolontariuszy i innych specjalistów pracujących z dziećmi każdego roku oraz każdorazowo przez rozpoczęciem planowanych działań w zakresie Standardów.
Standard 3
Ośrodek Wypoczynkowo- Rehabilitacyjny wdrożył i stosuje procedury interwencyjne, które znane są i udostępnione całemu personelowi, stażystom, wolontariuszom pracujących z dziećmi. Każdy pracownik wie komu należy zgłosić informację o krzywdzeniu małoletniego i kto jest odpowiedzialny za działania interwencyjne. W placówce udostępnione są dane kontaktowe do lokalnych instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie i interwencję w przypadku krzywdzenia małoletnich.
Rozdział II
Objaśnienie terminów
- Pracownikiem Ośrodka Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach (dalej także jako „jednostka”) jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej.
- Osobą współpracującą z jednostką są stażyści, wolontariusze, praktykanci.
- Dzieckiem jest osoba do ukończenia 18 roku życia.
- Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
- Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
- Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika jednostki, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.
- Osoba odpowiedzialna za standardy to pracownik sprawujący nadzór nad realizacją standardów w jednostce.
- Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
Rozdział III
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
- Pracownicy Jednostki posiadają odpowiednią wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i objawy krzywdzenia dzieci (także z wykorzystaniem technologii informatycznej i komunikacyjnej).
- Każdy pracownik Jednostki mający kontakt z dziećmi jest weryfikowany pod kątem niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
- W przypadku zidentyfikowania lub podejrzenia wystąpienia czynników ryzyka lub objawów krzywdzenia dziecka, pracownicy jednostki podejmują rozmowę z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując do skorzystania z pomocy.
- Wszyscy pracownicy i współpracownicy jednostki w Myczkowcach, którzy w związku z wykonywaniem służbowych obowiązków, podjęli informację o krzywdzeniu dziecka lub inne informacje z tym związane, są zobowiązani do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział IV
Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników placówki, wolontariuszy, praktykantów, stażystów i innych specjalistów pracujących z dziećmi oraz przygotowania ich do stosowania Standardów
- Standardem jest rekrutacja pracowników, wolontariuszy i stażystów pedagogicznych
- i niepedagogicznych odbywająca się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji,
a pracodawca działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Zgodnie z art. 21 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstwami na tle seksualnym osoba zatrudniająca przed zawarciem umowy sprawdza kandydata
w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (rejestr z dostępem ograniczonym) oraz w Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 wydała postanowienie
o wpisie w Rejestrze. Sprawdzenie w rejestrze sprawców dokumentuje się wydrukiem informacji zwrotnej wygenerowanej z Rejestru, a figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata.
- Pracodawca jest zobowiązany do domagania się od osoby zatrudnianej lub od innej osoby (wolontariusza, praktykanta i in.) na stanowisku pracy z małoletnimi przed dopuszczeniem do wykonywania czynności z dziećmi, zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.
- Kandydat/kandydatka na pracownika administracji i obsługi składa oświadczenia
o posiadaniu przez niego/nią pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu
z praw publicznych; o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych.
- Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie pracodawca postępuje zgodnie
z zapisami art.7 ust 5 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.
- Dyrektor placówki jest osobą odpowiedzialną za przygotowanie personelu do stosowania standardów ochrony małoletnich. Ma możliwość upoważnienia wybranej osoby do prowadzenia tego przygotowania.
- Osoba upoważniona przez dyrektora OWR Myczkowce, o której mowa powyżej musi posiadać co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy z małoletnimi w jednostkach oświaty, leczniczych lub pomocy społecznej, a także wiedzę potrzebną do prowadzenia szkoleń pracowników placówki. Szkolenie obejmuje m.in. rozpoznawanie oznak krzywdzenia małoletnich, procedury interwencji w sytuacji podejrzeń, odpowiedzialność prawna pracowników zobowiązanych do interwencji oraz stosowanie procedury "Niebieskie Karty".
- Pracownicy, wolontariusze i stażyści nowo zatrudnieni w placówce zapoznają się ze standardami w pierwszych dniach pracy składając oświadczenia o zapoznaniu się.
- Dokumentacją potwierdzającą szkolenie o którym mowa w ust. 7 i 8 jest lista obecności z podpisem pracownika.
Rozdział V
Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatorem, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
- Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka, troski o jego bezpieczeństwo i w jego najlepszym interesie. Czyni to w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji.
- Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów, praktykantów i wolontariuszy.
- Personel traktuje dziecko z empatią i szacunkiem wobec jego godności, potrzeb oraz intymności.
- Dziecko ma prawo do otrzymywania informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz podejmowanych czynności medycznych przy użyciu prostego języka w sposób dostosowany do wieku, sytuacji i poziomu rozwoju dziecka.
- Utrzymywanie profesjonalnej relacji z dziećmi i reagowanie względem nich w sposób niezagrażający, dostosowany do sytuacji i sprawiedliwy wobec innych dzieci.
- Reagowanie w sposób adekwatny do sytuacji i możliwości psychofizycznych małoletniego, w tym dostosowanie poziomu komunikacji do dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnego. Panowanie pracownika nad własnymi emocjami.
- Równe traktowanie dzieci bez względu na płeć, orientację seksualną, niepełnosprawność, status społeczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Fizyczny kontakt z dzieckiem możliwy tylko jako odpowiedź na realne potrzeby
w danym momencie, z uwzględnieniem jego wieku, płci, kontekstu kulturowego
i sytuacyjnego. Na kontakt fizyczny (np. przytulenie) dziecko zawsze musi wyrazić zgodę.
- Ustalanie reguł i zasad pracy w grupie, jasne określanie wymagań i oczekiwań wobec dziecka, stanowcze reagowanie na zachowania niepożądane.
- W relacji personelu z małoletnimi niedopuszczalne jest w szczególności:
- Stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Nie wolno dziecka upokarzać, krzyczeć na nie, lekceważyć lub obrażać.
- Ujawnianie informacji wrażliwych (wizerunek, informacja o sytuacji rodzinnej, medycznej, prawnej itp.) dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych,
w tym wobec innych dzieci;
- zachowywanie się w obecności dzieci w sposób niestosowny, np. poprzez używanie słów wulgarnych, czynienie obraźliwych uwag oraz nawiązywanie w wypowiedziach do seksualności;
- nawiązywanie z dzieckiem jakichkolwiek relacji intymnych lub o charakterze seksualnym, kierowanie do niego seksualnych komentarzy, żartów, gestów oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych, bez względu na ich formę;
- faworyzowanie dzieci;
- utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych pracownika;
- proponowanie dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji psychoaktywnych, spożywanie ich wspólnie z nimi lub w ich obecności;
- Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia.
Rozdział VI
Zasady i procedury podejmowania interwencji w przypadku podejrzewania krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu dziecka.
- W przypadku podjęcia przez pracownika jednostki podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek:
- udzielić niezbędnej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia;
- poinformować rodziców/opiekunów dziecka o podejrzeniu krzywdzenia dziecka;
- udzielić informacji o możliwościach uzyskania pomocy lub wsparcia oraz
o uprawnieniu do uzyskania bezpłatnego zaświadczenia lekarskiego o ustaleniu przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy lub zaniedbania.
- Czynności podejmowane i realizowane wobec dziecka przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego, chyba że z uwagi na charakter tych czynności jest to niemożliwie albo wobec rodzica, opiekuna prawnego istnieje uzasadnione podejrzenie, że są oni sprawcami krzywdzenia dziecka.
- Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.
- W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka, gdzie zachodzi podejrzenie, że wobec niego przemoc stosują rodzice/opiekunowie, jeżeli jest to możliwe działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności osoby pełnoletniej najbliższej.
Rozdział VII
Procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego.
- Dyrektor ośrodka wyznacza osobę odpowiedzialną za składanie zawiadomień
o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka oraz zawiadamiania sądu rodzinnego.
- W przypadku podjęcia przez personel placówki informacji, że dziecko może być krzywdzone, osoba ujawniająca sporządza notatkę służbową stosując odpowiednią procedurę.
- Osobą odpowiedzialną za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty” (wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”) jest osoba dyrektor ośrodka.
- Wszyscy pracownicy ośrodka, wolontariusze, stażyści, którzy w związku
z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji
w tajemnicy, poza tymi informacjami, które przekazywane są uprawnionym instytucjom.
- Pracownik składa zawiadomienie o podejrzeniu krzywdzenia do odpowiednich instytucji w zależności od rodzaju zgłaszanej sprawy:
- do prokuratury lub policji;
- do właściwego sądu rodzinnego;
- do przewodniczącego właściwego Zespołu Interdyscyplinarnego przesyłając formularz „Niebieska Karta – A”, przez co uruchamia procedurę w przypadku przemocy w rodzinie.
- Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w ustępie poprzedzającym.
- Dokumentację związaną z procedurą interwencji umieszcza się w dokumentacji medycznej dziecka.
Rozdział VIII
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do się i Internetu.
Ochrona dostępu do Internetu
- Na terenie jednostki dziecko korzysta z Internetu za zgodą rodzica/opiekuna prawnego i na udostępnionym przez niego urządzeniu.
- Na terenie Ośrodka stosuje się zabezpieczenia sieci internetowej, odpowiadający za aktualizowanie zapór sieciowych w celu ochrony systemów przed atakami złośliwego oprogramowania i blokowanie na komputerach materiałów niebezpiecznych
i niedostosowanych do wieku.
- W przypadku podejrzenia skrzywdzenia dziecka z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym za pomocą sieci Internet (korzystanie przez dziecko ze stron zawierających niebezpieczne treści, upublicznianie wizerunku dziecka w sposób krzywdzący lub ośmieszający go – cyberprzemoc) podejmuje się działania zgodnie
z procedurami reagowania na podejrzenie skrzywdzenia dziecka.
Rozdział IX
Zasady ochrony wizerunku dziecka
- Dane osobowe dziecka podlegają ochronie na zasadach zgodnych z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016.
- Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dziecka w jednostce reguluje Polityka Prywatności dostępna w sekretariacie każdego oddziału i na stronie internetowej jednostki pod adresem: myczkowce.org.pl
- Utrwalanie wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki i jego upubliczniane jest dopuszczalne za zgodą rodzica/opiekuna prawnego dziecka. Powyższe stosuje się również do przedstawicieli mediów przygotowujących materiały na terenie jednostki.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica/opiekuna nie jest wymagana.
- Podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka możliwe jest tylko za wiedzą i zgodą tego opiekuna.
Rozdział X
Monitoring stosowania standardów Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi w Internecie oraz utrwalonymi w innej formie.
- Niebezpieczne treści (materiały pornograficzne, promujące nienawiść, rasizm, ksenofobię, przemoc, zachowania autodestrukcyjne).
- W przypadku zgłoszenia o dostępie do treści nieodpowiednich w Internecie lub w innej formie osoba powiadomiona ustala okoliczności zdarzenia, podejmując próbę ustalenia sprawcy i świadków incydentu, a także zabezpiecza dowody, konfiguruje zabezpieczenia sieci, by na nowo zablokować dostęp do niewłaściwych treści. O poczynionych ustaleniach powiadamia dyrektora placówki, który sporządza Kartę przebiegu interwencji.
- Dyrektor OWR Myczkowce zgłasza zdarzenie odpowiednim służbom (sądowi rodzinnemu lub Policji), przekazując zabezpieczone materiały.
- Współpraca z organami ścigania lub sądem rodzinnym obligatoryjnie musi zaistnieć
w przypadku naruszenia zakazu rozpowszechniania materiałów pornograficznych
z udziałem małoletniego (osoby poniżej 18 roku życia – art. 202 § 3 kodeksu karnego) oraz treści propagujących publicznie faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołujących do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych (art. 256 i art. 257 kodeksu karnego).
- Cyberprzemoc
- Małoletni, który stał się ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy na terenie placówki (wyśmiewania, poniżania uczestników społeczności ośrodkowej przy użyciu technologii cyfrowych, obraźliwych komentarzy, rozpowszechniania wizerunku, manipulowania zdjęciami itp.) powinien zgłosić sytuację do pracownika placówki, stażysty, wolontariusza oraz dyrektora. Zgłoszenia może dokonać także świadek cyberprzemocy.
- Osoba, do którego dotarła informacja w miarę możliwości ustala okoliczności zdarzenia, zbiera dowody w postaci zrzutów ekranu, wiadomości, komentarzy, zdjęć, adresów stron internetowych. Zebrane materiały przekazywane są dyrektorowi placówki.
III. Ochrona wizerunku
- W ramach ochrony wizerunku w placówce pozyskiwane są pisemne zgody rodziców
i uczniów na publikację wizerunku dzieci na potrzeby dokumentacji fotograficznej działań podejmowanych przez placówkę.
- Zasady przechowywania i publikacji regulują przepisy RODO.
- Niedopuszczalne jest przechowywanie zdjęć i nagrań z wizerunkiem małoletnich na nośnikach nieszyfrowanych lub mobilnych (telefonach komórkowych i pendrive).
Rozdział XI
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia
- Celem planu wsparcia jest przede wszystkim:
- a) zainicjowanie działań interwencyjnych we współpracy z innymi instytucjami, jeśli istnieje taka konieczność;
- b) współpraca z rodzicami w celu powstrzymania krzywdzenia małoletniego i zapewnienie mu pomocy;
- c) diagnoza, czy konieczne jest podjęcie działań prawnych;
- d) objęcie małoletniego pomocą psychologiczno – pedagogiczną na terenie placówki jeśli dostępny jest specjalista w tym zakresie pomocowym;
- W ustalaniu planu wsparcia uczestniczy dziecko, jego rodzice, wychowawca.
- Działania koordynuje i monitoruje pracownik, stażysta, wolontariusz, który ściśle współpracuje z dyrektorem OWR Myczkowce w ramach pracy wychowawczo- dydaktycznej i opiekuńczej z małoletnim;
- Plan wsparcia uwzględnia:
- a) działania interwencyjne, mające na celu zapewnienie małoletniemu bezpieczeństwa,
w tym zgłoszone podejrzenie popełnienia przestępstwa zgłoszone do organów ścigania;
- b) formy wsparcia oferowane przez placówkę;
Rozdział XII
Zasady aktualizacji i przeglądu Standardów.
- Kierownictwo jednostki wyznacza Bogdana Janika jako osobę odpowiedzialną za wdrożenie i stosowanie standardów.
- Osoba, o której mowa w ustępie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji standardów, za reagowanie na sygnały naruszenia standardów oraz za proponowanie zmian w standardach.
- Osoba, o której mowa w ust. 1 niniejszego rozdziału, przeprowadza wśród pracowników jednostki raz na rok ankietę monitorującą poziom realizacji standardów.
- W ankiecie, o której stanowi ust. 3 pracownicy jednostki mogą proponować zmiany standardów oraz wskazywać naruszenia standardów w organizacji.
- Osoba, o której mowa w ust. 1 niniejszego rozdziału, dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników i współpracowników ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje kierownictwu jednostki.
- Co najmniej raz na dwa lata dokonuje się oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
- Kierownictwo jednostki wprowadza do standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom oraz współpracownikom nowe brzmienie standardów.
Rozdział XIII
Procedury i osoby odpowiedzialne za przyjęcie zgłoszenia, dokumentowanie i dalsze działania pomocowe oraz za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty”
- Dyrektor placówki wyznacza osobę odpowiedzialną za składanie zawiadomień
o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka oraz zawiadamiania sądu rodzinnego.
- W przypadku podjęcia przez personel placówki informacji, że dziecko może być krzywdzone, osoba ujawniająca sporządza notatkę służbową stosując odpowiednią procedurę.
- Osobą odpowiedzialną za wszczynanie procedury „Niebieskie Karty” (wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A”) jest osoba dyrektor ośrodka
- Wszyscy pracownicy ośrodka, wolontariusze, stażyści, którzy w związku
z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, poza tymi informacjami, które przekazywane są uprawnionym instytucjom.
Rozdział XIV
Zasady i sposób udostępniania personelowi, małoletnim i ich rodzicom/opiekunom polityki do zaznajomienia i stosowania
- Wszelkie procedury i dokumenty związane z wprowadzeniem Standardów są udostępniane pracownikom, małoletnim i ich rodzicom podczas zapoznawania
i zobowiązania do stosowania (zgodnie z poniższymi zasadami), a następnie na żądanie
w dowolnym momencie. Dokumenty te można również znaleźć na stronie internetowej OWR Myczkowce.
- Małoletni zapoznawani są ze Standardami podczas pierwszych zajęć z wychowawcą, opiekunem realizowanych w czasie orgaznizowanych form wypoczynku letniego
i zimowego.
- Pracownicy po opracowaniu i wprowadzeniu Standardów, są zapoznani do zapoznania się z nimi przez Dyrektora OWR Myczkowce podczas zebrania. Potwierdzeniem jest podpisane oświadczenie pracownika.
- Wolontariusze, stażyści, praktykanci, osoby podejmujące prace z małoletnimi zapoznawani są ze Standardami w dniu podpisania Umowy lub Porozumienia woluntarystycznego. Po zapoznaniu się ze standardami potwierdzają to podpisem.
- Osoba, o której mowa w rozdziale X ust. 1 na bieżąco monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi zasadami ochrony dzieci, dokonując co najmniej raz na dwa lata oceny Standardów, by dostosować je do aktualnych potrzeb
i obowiązujących przepisów.
- Zmiany w Standardach wprowadzane są aneksami, które dyrektor OWR Myczkowce zatwierdza i przedstawia pracownikom etatowym oraz wolontariuszom, stażystom
i praktykantom.
Rozdział XV
Przepisy końcowe
- Standardy wchodzą w życie z dniem 15 lutego 2024 roku.
- Ogłoszenie standardów następuje poprzez zamieszczenie na stronie internetowej jednostki oraz wywieszenie na tablicy ogłoszeń, również w wersji skróconej, przeznaczonej dla dzieci.
- Ogłoszenie standardów dla pracowników placówki następuje poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną oraz zamieszczenie na dysku dokumenty wewnętrzne.